Dieta podczas raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Z tego względu, ten rodzaj raka znalazł się jako główny obszar moich zainteresowaniach pod kątem wspierania leczenia raka piersi odpowiednią dietą. Odpowiednie odżywienie pełni ogromną rolę w procesie leczenia przeciwnowotworowego jak i w profilaktyce zachorowania na raka piersi.

Podczas jakich etapów leczenia możesz liczyć na wsparcie dietetyczne?

  • w okresie przed i pooperacyjnym, odpowiednie żywienie pozwoli Ci na lepszą regenerację tkanek, szybsze gojenie rany poprawę samopoczucia.
  • w okresie chemioterapii – wskazówki dietetyczne będą zależne od objawów, których będziesz doświadczać. Niektóre pacjentki czują się całkowicie dobrze podczas chemioterapii, ale jest też wiele kobiet, których dotykają pewne dolegliwości, np. suchość w ustach, mdłości, wymioty, zmiany smaku, zmęczenie. Wspólnie ustalimy taki plan działania, aby pomagał Ci w niwelowaniu skutków ubocznych terapii, a jednocześnie był dopasowany do Twojego trybu życia.
  • w okresie radioterapii – żywienie podczas radioterapii raka piersi również odgrywa niezwykle ważną rolę w poprawie samopoczucia podczas leczenia. Zazwyczaj dobrze sprawdza się dieta lekkostrawna, która nie obciąża przewodu pokarmowego. Jadłospis i zalecenia ustalam indywidualnie, w zależności od doświadczanych objawów.
  • w okresie hormonoterapii – odpowiednia dieta w trakcie hormonoterapii ma na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regenerację organizmu po intensywnym leczeniu przeciwnowotworowym. Dbam o to, żeby jadłospis miał odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów a także witamin i składników mineralnych. Wspólnie ustalimy taki plan żywienia, który z powodzeniem będziesz mogła stosować na lata.
  • Profilaktyka i wtórna – 25% nowotworów złośliwych można uniknąć dzięki odpowiedniemu żywieniu. Właśnie dlatego oferuję również wsparcie w profilaktyce zachorowania na raka piersi m.in. poprzez wykluczenie dietetycznych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby, a także proponuję taki schemat żywienia dla pacjentek w remisji raka piersi, aby zmniejszyć ryzyko jego nawrotu.

Chciałabym zaznaczyć, że wszystkie zalecenia dietetyczne, które oferują kobietom chorującym na raka piersi opieram na dowodach naukowych i stanowiskach oficjalnych towarzystw naukowych. Nie zachęcam do rezygnowania z tradycyjnej terapii i nie zalecam alternatywnych ich form.

Jeśli chorujesz na raka piersi i chcesz skorzystać z moich usług lub masz więcej pytań:

  • napisz do mnie wiadomość poprzez formularz kontaktowy
  • skontaktuj się mailowo: dietetyk@agatacyran.com
  • zadzwoń tel. 535 484 002
  • odwiedź moje media społecznościowe, gdzie dzielę się wartościowymi treściami na temat profilaktyki i leczenia raka piersi, a także udostępniam ciekawe i łatwe przepisy na zdrowe dania Facebook Agata Cyran Dietetyk.

BLOG

PRZEPISY